Mokslininkai yra suskaičiavę virš 10 000 obuolių rūšių. Obuoliai yra ne tik populiarus vaisius – juk juos augina visuose kontinentuose, tai dar ir svarbus elementas literatūroje. Biblijoje, Senovės Graikijos legendose, folklore – visur rasime obuolį. Kur slypi viso pasaulio meilės obuolių nauda?
Obuolio sudėtis išties unikali – šiame vaisiuje yra iki 90% vandens ir apie 20% naudingų medžiagų. Obuolyje naudinga viskas, tad tikrai teisūs tie, kurie obuolį valgo visą. Obuolio minkštimas turtingas ląsteliena, organinėmis rūgštimis (obuolių, citrinos, vyno, chlorogeno), mikroelementais (kalis, fosforas, magnis, natris, siera, aliuminis, boras, vanadis, geležis, jodas, varis, molibdenas, nikelis, ftoras, chromas ir cinkas) ir vitaminais – A (obuolyje jo 50% daugiau negu apelsinuose), В1, В3, РР, С. Obuolio žievėje yra flavonoidų, o sėklose – iki 15% riebaus aliejaus.
Obuolių nauda daug didesnė neseniai nuskintuose obuoliuose, o ne tuose, kurie ilgą laiką buvo sandėliuojami pardavimui. Kuo ilgiau obuoliai sandėliuojami, tuo mažiau juose naudingų vitaminų. Gydomosiomis savybėmis pasižymi ne patys išvaizdžiausi vaisiai. Parduotuvėse ir turguose geriau rinktis smulkius sulaukėjusius obuolius negu didelius žvilgančius vaisus. Žalios spalvos obuoliai laikomi labiausiai naudingais. Juose esančią ląstelieną organizmas lėtai įsisavina, todėl ilgiau nejaučiamas alkis.
Naudingi net obelų lapai – jose gausu vitamino С. Sudžiovintus jaunus obelų lapus galima naudoti aromatingos arbatos paruošimui. Ją rekomenduojama gerti sergant kvėpavimo takų ir bronchų ligomis, o taip pat kaip raminantį antidepresinį gėrimą.
Moksliškai įrodyta, kad obuoliuose yra medžiagų, stabdančių vėžinių ląstelių augimą žarnyne ir kepenyse. Jei kamuoja problemos dėl žarnyno, gydytojai rekomenduoja kasdien suvalgyti porą obuolių ryte, prieš valgį.
Švieži obuoliai iššaukia gausų skrandžio sulčių išsiskyrimą. Todėl persivalgius rekomenduojama suvalgyti keletą obuolių riekučių, kad organizmui būtų lengviau įsisavinti gausius pietus.
Daugelio rūšių obuoliai yra rūgštaus skonio. Būtent rūgštūs obuoliai, kuriuose gausu vitamino C, naudingiausi. Tokie obuoliai teigiamai veikia imuninę sistemą, stiprina kraujagyslių sieneles, mažina patinimus, padeda greičiau atgauti jėgas po ligų.
Iš esmės, sultingi obuoliai organizmą veikia stiprinančiai ir suteikia žvalumo, apsaugo nuo nervinio pobūdžio negalavimų. Reguliariai valgant šviežius obuolius, cholesterino kiekis kraujyje sumažėja trečdaliu.
Obuoliai taip pat teigiamai veikia, esant žemam kraujospūdžiui.
Galiausiai obuolių nauda atsispindi beveik visų dietų rekomenduojamo maisto racione. Dietologai rekomenduoja naudoti šviežius obuolius – juk 100 g šio vaisiaus yra ne daugiau negu 50 kcal. Obuolyje visai nėra riebalų, nors jame yra angliavandenių. Kepti obuoliai (be cukraus ar medaus) taip pat pasižymi žemu kaloringumu (beveik 70 kcal), o štai džiovintuose obuoliuose kalorijų jau keturis kartus daugiau.
Obuolių nauda net sėklose kur daug jodo: suvalgius 5 – 6 obuolių sėklas, organizmas gaus parai reikalingą šio mikroelemento kiekį.
Verta žinoti: Valgydami obuolius nenulupkite jų odelės. Jose yra daug organizmui naudingų medžiagų.
Mūsų produkciją rasite čia : Obuoliai
Straipsnio šaltinis : vitaminai.lt